Tüzük çalıştayı

Tüzük çalıştayı
Bu bölümde tüzüğümüzde tespit ettiğiniz anti demokratik maddeler konusunda görüş ve önerilerimizi tartışacağız. Eksiklikler gördüğünüz bölümlere öneri yapacağız. çalıştay da  tüzük değişmelidir söylemini , tüzüğün  x,y,z, maddeleri  su şekilde değişmelidir diyeceğiz.
Üyelerin ortak görüsü olduğunda yetkili  organlara tüzük önerileri sunulacaktır.
Genel başkan  ve bir üyenin aynı haklara sahip olduğu bir partide bu hukuku bozan tüm engeller kaldırılmalıdır. Parti üyelerinin yönetime katılımlarını engelleyen tüzük maddeleri değişmelidir. AMACIMIZ, CHP’yi Atatürkçü ve devrimci ilkeleriyle, gelenekleriyle, üyelerin yönetime katılma hakkını engelsiz kullandığı, parti içi demokrasinin eksiksiz uygulandığı bir parti haline getirmektir.
Öneriler
Tüzügün ilk 5 maddenin özü korunmadan 1 kelime bile değiştirilemez
1-Madde- 49  kongre ve kurultay cagrılarındaki “noterden onaylı”  şartı çıkarılmalı.
2- Disiplin kuruları secimi yönetimlerden tamamen bağımsız olmalı.
3-“CHP, yönetimde çoğulculuğu, katılımcılığı ve demokratikleşmeyi amaçlamakta; Devlet yönetiminde katılımcı ve çoğulcu yapılanma esas alınacak:” programında yazılan bu ilke parti içinde de uygulanıp, buna engel bütün maddeler kalkmalı?
4-Seçtikleri yönetimleri, değiştirme hakkı  üyelerin olmayacakta kimin olacak. % 10 aday önermek icin önerge verme, kürsü önünde imza derhal kaldırılmalı.
5-Madde 7  B/ b) Parti içi seçimlerde oy vermek, seçmek.  Değişmeli.
Genel ve yerel seçimlerde, Parti içi seçimlerde aday olmak, oy vermek, seçmek secilmek. Seklinde olmalı.
6- Madde 12 Merkez Yönetim Kurulu ile üyelik  tamamen kaldırılmalı. Bu nedenle aday üyelik 8. maddeye,  partilere yasal olarak üye olamayan kamu görevlilerinden, secimlerde görevlerinden istifa edip aday olanlardan aday üyelik şartı aranmaz. Üyeliklerine 10 gün içinde itiraz gelmez ise üyelik haklarını kullanırlar.  Seklinde bir madde ilave edilmeli.
12. maddenin kalıntıları bütün maddelerden çıkarılmalı.
7- Kurultayda, il ve ilce kongrelerinde organ seçimleri Tek ve Ortak Liste (Çarşaf Liste) ile yapılır.
8-Madde-58 Yerel seçimlerde TBMM seçimleri için adayların belirlenmesi Önseçim, partiye yazılı üyelerin katılımı ile yapılır. (SPK.36) seklinde olmalı eskisi tamamen kalkmalı.
9- Yönetim organlarında is bölümü önceki tüzüğün maddelerine göre yapılmalıdır.başkanlara istediğini atama yetkisi kaldırılmalıdır.1/3 ile yönetimler gerek gördüğünde görev değişikliği yapmalıdır. Salt çoğunlukla da yeni görevlendirme yapılmalı.
Su an bir MYK  üyesine PM’nin yarısı itiraz edecek  o hala görevinin basında olacak. Böyle saçma şey olur mu.Yarıdan 1 fazla ile genel başkan seçilip değişiyor MYK üyesi değişemiyor.